Annie nem hétköznapi világa

Hatalomra jutás a művészetekben

Nem csak nektek írosgattam a blogra,voltak felkérések(mint később kiderült semmit nem fizettek érte) és úgy döntöttem,hogy mivel azokból nem lett semmi(az ő részükről) ezért kapják be ideje,hogy ti is elolvassátok. Aztán maximum nem tetszik de én nagyon büszke voltam magamra,hogy összehoztam egy ilyen szép és jól összerakott cikket.

Fogadjátok sok sok szeretettel 🙂

Amióta az emberek szeme kinyílt és rájöttek, hogy a kezeik vagy a hangjuk nem csak kommunikációra alkalmasak a művészet szépen lassan megszületett. Szerintem nem skatulyázhatjuk be annyival, hogy festészet, zeneírás, színészet. Már a régi időkben is voltak múzsák akik testük művészetével varázsolták el a férfiakat. A korok rohamos változása miatt a hölgyek a divatba is betörtek. A finom kezek és a drága kelmék párosítása szinte művészi szintre emelte a ruhakészítést. Ha kicsit távolabb nézünk, láthatjuk, hogy a keleti kultúrában is jöttek létre nem hivatalos művészeti ágak. Évszázadok óta a gésákat, mint a női mintaképet tekintik. Az a precizitás melyet a mozdulataikban láthatunk, mintha folyton táncolnának, azok az apró trükkök melyekkel elrejtik fájdalmukat vagy örömüket mindenképpen a művésznők soraiba emeli őket. Szerencsére a modern világ már egyáltalán nem zárkózik attól el, ha olya tevékenységet végeznek a nők, melyeket hosszú ideig tiltottak tőlük. Ebben az írásban szeretnék három nőt bemutatni akik három teljesen eltérő művészeti ágban dolgoznak.Ugyanakkor mind a kisugárzásuk, tehetségük, stílusuk kiemeli őket a tömegből.
A zenész
Nagyon sokáig azonosították a nőket a hárfával, zongorával és azok kísérésével. Aztán ők úgy döntöttek, hogy elég legyen ezekből és kiderült, hogy rengeteg fantasztikus énekesnő létezik. Ha Amerikára gondolunk akkor az afro amerikai közösség számos tehetséget tud felmutatni.Nálunk magyaroknál sem kell szégyenkeznünk a felhozatalból. A régebbi időkben Koncz Zsuzsa és Kovács Kati voltak a női minta. Ez azóta lényegesen átalakult és nyíltabb lett a női énekesek csoportja. Modernek, divatosak és a legfontosabb: Egyediek. És, hogy miért beszélek ennyit erről?
Első interjú alanyom igaz, még csak pár éve futottak be máris sok sikert és elismerést zsebelhetnek be. Dalaik vidámak, a koncerteken egy békés, megnyugtató hangulat a jellemző. A hölgyet már most sokan szeretnék követni abban a stílusban amit képvisel. Ő Lábas Viki a Margaret Island énekesnője.
1. Nőként milyen benyomásod van erről a foglalkozásról?

Nőként úgy gondolom kicsit nehezebb ez a foglalkozás mint egy férfinak, és nem csak ebben a tekintetben hanem abban is hogy akadnak jó női előadók és velük nehéz felvenni a versenyt, de kitartással és sok gyakorlással elérhető a karrier.
2.A zeneiparban vannak előítéletek vagy elvárások?

Igazából előítéletek úgy gondolom nincsenek, ez inkább talán a férfiaknál jellemző. Elvárások nyilván vannak hangilag zeneileg akár, ezeknek időnként nem könnyű megfelelni hiszen mindig ugyanolyan magas színvonalon teljesíteni sosem könnyű.
3.Tény hogy te vagy a frontember a Margaret Islandben, szokott lenni konfliktus abból hogy te irányítasz?

Nem , nem szokott tökéletes csapat vagyunk mindenkinek meg van a szerepe feladata és teljes összhangban vagyunk.
4.Van valami tanácsod azoknak a nőknek akik ebben a hivatásban akarnak elhelyezkedni?

Legyenek nagyon kitartóak mert ez egy nehéz szakma, és sose adják fel önmagukat.

(https://anniekulonoselete.cafeblog.hu/files/2017/01/maxresdefault-1.jpg)

A fotós
Sokáig a férfiak uralták a fotóművészet, elég csak a vándorfényképészekre gondolnunk akik nagy gépekkel járták a különböző vásári rendezvényeket és örökítették meg a pillanatot.Sokan sokféle nőt neveznek meg az elsőnek aki elindította ezt a mozgalmat, de legtöbbjük egy férfi családtag mintájára kezdett el dolgozni. Következő alanyom egy nagyon tehetséges hölgy aki már rengeteg fotósorozatot készített a modelleken keresztül a zenészeken át. A MOME-n végzett(Moholy Nagy Művészeti Egyetem) és ő a kezdetekkel ellentétben azért érezte, hogy neki ez lesz a hivatása mert amióta az eszét tudja szerette a szép képeket és ezzel akart foglalkozni. Egy kicsit bepillantást nyerhettek ebbe a világba Nina segítségével.
1.Mennyiben tér el egy női fotós egy férfitól?

Szinte semmiben igazából, ha mégis mondanom kéne valamit akkor azt, hogy vannak olyan felkérések amelyeket inkább nekik adnak mert még mindig nem teljesen elfogadott, hogy egy nő áll a gép mögött.
2.Akkor ezek szerint vannak sztereotípiák a szakmádban?

Igen,vannak,igaz egyre kevesebb.. Legtöbbször azt mondják, hogy egy nőnek a másik oldalon kéne állnia, mint modell merthogy az a megszokott.Teljesen természetesnek veszik, hogy ha ilyen területen dolgozik akkor biztos, mint egy fotózandó alany szerepel. Szerencsére ez vissza szorulóban van. Inkább a megbízók mondják ezeket. Egy ilyen esettel találkoztam csak. Arra hivatkozott,hogy túl fiatal, tapasztalatlan,nő vagyok. Később elnézést kért és felkért munkára de ugyanúgy benne volt a sztereotípia a nőkkel szemben de felém már nem irányult ebből semmi.
3.Férfiakkal vagy nőkkel szeretsz inkább együtt dolgozni?

Férfiakkal. Kevésbé problémásak,kommunikatívabbak,kevésbé akadnak fel dolgokon. Nőknél egy apró pici problémából csinálnak hatalmasat.Strapabíróbbak a férfiak, hiszen egy-egy munkanap reggeltől akár estig is elnyúlhat és ez a gyakoribb. A női modellek sokszor megkérdőjeleznek, nem bízzák rám magukat, azt hiszik, hogy ők irányíthatnak. A férfiak sokkal nagyobb bizalmat adnak minden fotósnak nemtől függetlenül.
4.Milyen tanácsot adnál azoknak akik a te foglalkozásodban szeretnének elhelyezkedni?

Az első és legfontosabb lépés a megfelelő helyen való képzés. Mindenkinek csak ajánlani tudom a MOME képzéseit. Nagyszerű tanárok oktattak engem néhányat kiemelve a teljesség igénye nélkül: Oravecz István,Szalontay Ádám. Nélkül nem igazán lehet ebbe a szakmába berobbanni, A tehetség az kevés. Gyakorlatidó közben rengeteget kell dolgozni és profi fotósoktól tanulni. Saját stílust kell találni, mert hiába tökéletes egy fotód, ha számtalan ilyet már előtted megcsináltak. Senki ne várja el, hogy az egyetemen vagy egy fotós mellett segédként egyből munkához jut. Ők csak az alapvető dolgokat adják át az illetőnek, főleg technikai segítséget adnak, de a saját nézőpont megtalálásában nem segíthetnek azt mindenkinek magában kell összeraknia. Türelem és kitartás jellemzi a jó fotóst, pozitív szemlélet mert vannak nehéz pillanatok, határozottság hiszen neked kell irányítani a modelleket és nem hagyhatod, hogy ez fordítva legyen,

(bossfight.co/wp-content/uploads/2015/10/boss-fight-free-high-quality-stock-images-photos-photography-woman-photographer-nikon.jpg)


A színész
Mindenkinek egyből a görög színészek ugranak be. Ott minden szerepet férfiak játszottak, egy nőnek esélye sem volt betörnie. Ahogyan a japánok is jobbnak látták ha nem adnak ilyen lehetőségeket a gyengébbik nemnek. Ők maszkokkal tették különbözővé a nemeket a színpadon. Ezek a korlátok elszakadtak és mára nincs olyan ország akik ne tudnának felmutatni egy egy kiváló színésznőt. Szerintem a legfontosabb, a profizmus mellett a karakter. A jó színész olyan, mint egy izgalmas könyv. Minden olvasásnál egyre több dolgot fedezel fel benne és mindig többet és többet akarsz. Ahány ember annyi sors. Szeretném nektek bemutatni Miklós Eponint,aki jelenleg is több színházban játszik(Rockszínház, Madách).Rengeteg nagyszerű szerepet játszott már eddig is. Volt a Nyomorultakban Cosette (amely darabból kapta a nevét is). Édes anyjával sokat szerepel együtt édesapja rendezésében. Egy nagyon szép nőről van szó aki tudja, hogy attól, hogy neki vannak szoros kapcsolatai ebben a szakmában, még ugyanúgy, hanem jobban kell teljesítenie, hogy elismerjék.
1.Női szemmel hogyan látod a szakmád?

Úgy gondolom hogy sok tanulással és tehetséggel bármit el lehet érni a szakmában, bár nagyon sok munkát és felkészülést igényel. Nem hiszem hogy nőként előnyöm vagy hátrányom lenne a szakmában. Azt gondolom hogy itt határozottan egyenrangúság van.
2.A rendezők várnak el tőled sztereó tipikus dolgokat a nemi hovatartozásod miatt?

Nem, nem igazán. Minden szerepet a legjobb tudásom szerint kell megformálnom és maximumot nyújtanom. Ez az amit mindig minden alkalommal elvárnak tőlem.
3.Vettél észre általánosító mondatokat vagy cselekedeteket külső emberektől amikor megtudták hogy színésznő vagy?

Volt persze aki szerint ez nem munka vagy azt mondta hogy színésznő ugyanmár azok nem csinálnak semmit. Pár olyan ember is volt aki megjegyezte hogy énekelni meg drámázni mindenki tud, legyek inkább családanya. Ezekkel nem igazán szoktam foglalkozni én tudom mivel jár a hivatásom és mennyit jelent nekem valamint hogy mennyit készülök egy egy szerepre. Ez az ami számít és azok visszajelzése akik szeretnek.
4.Van valami tanácsod azoknak a nőknek akik ebben a hivatásban képzelik el magukat?

Csak akkor kezdjék el ha komolyan ezt akarják hivatásuknak szerintem ez egy életre szóló hivatás, ami nagyon sok elfoglaltsággal jár.

(https://anniekulonoselete.cafeblog.hu/files/2017/01/hqdefault.jpg)

Még egyszer köszönöm a hölgyeknek, hogy elfogadták a felkérésem és kicsit kifaggathattam őket ezekről a dolgokról. Tisztelettel mondhatom, hogy le a kalappal minden nő előtt aki érvényesülni akar a művészetek világában és képes kitörni és sikereket elérni anélkül, hogy feladná magát.

Ez lett volna az egyik olyan cikk mellyel szerettelek volna titeket megajándékozni és ha bárhol rábukkantok akkor dobjatok egy üzit,mert én nem engedélyeztem a fizetség nélküli megjelenítést 🙂

E-mail:ancsy925@gmail.com

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!