Hamár legutóbb a hosszúra nyújtott sorozatokról írtam és vannak, akik lehet még mindig otthon tolják jöjjenek a sitcomok.
A helyzetkomédia vagy szituációs komédia a televíziós vígjátékok egy alfaja, melyben a szereplők és helyszínek mindig ugyanazok, a komikum forrása ezeknek az ismert szereplőknek és helyszíneknek szokatlan, érdekes helyzetekbe való helyezése.
A szituációs komédiák lényege, hogy – ellentétben a klasszikus vígjátéksorozatokkal – ugyanazon szereplők ugyanabban a környezetben különböző helyzetekben való viselkedését mutatja be. A helyzet általában az otthon, a munkahely, vagy emberek bizonyos csoportja (barátok, munkatársak, üzlettársak) köré helyezkedik.
A műfaj az egyéb komédiáktól való különbségtétel miatt kapott külön nevet, például a villámtréfák, melyekben a különböző jelenetekben különböző szereplők viccelődnek, vagy a klasszikus vígjátékok, melyekben a vicces dialógusok vagy monológok kapnak elsődlegesen szerepet, és melyeket színpadon, vagy rögzített formában lehetett bemutatni.
Köszönjük Wikipédia. De lássuk is,hogy miből élünk. Ez a műfaj nagyon sok helyen fellelhető. Brazíliától Amerikán át egészen kis hazánkig is elért. Hiába keresek rá, nem tudom melyik volt az első ilyen(nyilván).Ami volt az is a rajzfilmeket emelte ki első körben ami számomra egy teljesen másik közeg, ha van rá igény azt is szívesen górcső alá veszem.
(kickstarter.com/projects/tooartfortv/too-art-for-tv)
Egyébként nálunk az RTL-en futott egy pár próbálkozás még az ezredforduló környékén. Az akkori nagy színészek kaptak benne szerepet, de ki kell emelni, hogy amíg, szerintem legalábbis, a többi produkcióban, ami más országokban készült, nálunk kimaradt (vagy csak minimálisan beleíródott) a fejlődés. Mind a szereplők, mind az egész közeg. Emlékszem az egyik ilyen a Klipperek volt. Néhány fiatal életét követhettük végig. Tipikus tini sallang volt, minden kötelező szereplő megvolt benne. Egyetlen hibája, vagy egyik a sok közül, hogy nem történt igazán benne semmi. Jó voltak veszekedések, szerelem, meg néha egy kis suli, de valahogy életszerűtlen volt. A Pasik sorozat is ilyen sorsra jutott nálam, hogy már nem izgatott, hogy mivan a szereplőkkel. A sitcom egyik varázsa, hogy valódi embereket próbál elénk kínálni arany tálcán, akiknek végig nézzük az életét, fájdalmait, vele nevetünk és sírunk vagy éppen utálunk valakit. Az amerikaiak ebben teljesen profik, és bogarásztam más országok sorozatait is de valahogy mindig náluk lyukadok ki. Tudják, hogy kell megfogni a nézőt, bár tény, hogy itt is van olyan, amit inkább ne adtak volna ki.
(society6.com/product/tv-head-girl-brz_print)
Modern Család
Viszonylag friss műsorról van szó, egy nagy család életét követhetjük végig, ahol 3 helyszín van. A nagypapa(Al Bundy) két gyerekének a családi életét és nyilván a sajátját mutatja meg nekünk. Az eredeti tervek szerint azért beszélnek a nézőnek, mert volt egy cserediákjuk a Pilot részben aki róluk csinál valamilyen doksi filmet. Aztán ezt elvetették de a hozzánk beszélés megmaradt ezzel is személyessé téve a műsort. Felnőnek, hibáznak, vannak benne kisebb drámák, de a célját eléri. Az ember akaratlanul is egy családhoz akar tartozni mert itt a legtöbb esetben a kezüket is tűzbe tennék a másikért. Vannak vicces jelenetek, megható momentumok, de ami hiányzik belőle az a valóság. Nyilván nem lehet azt mondani, hogy teljesen légből kapott szituációkat kapunk, de az egész egy kissé szirupos körítésben kerül elénk. Nem rossz, de valahogy a karakterek is egyfajta fura szinten maradnak. Elvileg ahogy nő az ember, fejlődik az önképe, tanul a hibáiból és elkezdi máshogy látni a világot. Hát itt ezt kb. semennyire sem kapjuk meg. Van az álmodozó, aki idősebb korában is ugyanolyan idegesítő, vagy az irányító anya, aki sehol nem tudja elengedni magát és jesszus az okos Alex, aki a család egyetlen épeszű embere pedig ugyanolyan esetlen és idegesítő, mint kiskorában. De ettől függetlenül a kémia működik köztük és a néző közt. Alig vártam minden részét mert szórakoztató volt a maga bugyuta módján és ezek a negatívumok nem jutottak eszembe miközben teltek a percek a videómegosztón, ahol megnéztem.
(abc.com/shows/modern-family)
Dokik
Na ez maga a SITCOM
A világ legeslegjobb, legjobban imádott sorozata. Számomra legalábbis. Minden megvan benne. Valósághű mert egy kórházban játszódik és az ottani dolgozók életét látjuk. Örömöt, bánatot, frusztrációt és mindent átélhetünk benne, ami a mindennapokban jellemző. És ki nem bambult már el úgy, mint JD? A gyermeki naivitása mellett egy profi orvossá növi ki magát. Mint a legtöbb ember, aki rálép a felnőttek útjára. Szórakoztató, megható, ezerszer végig nézhető és zseniális. Szóval többet nem is mondok róla, menjél és daráljad.
(imdb.com/title/tt0285403/)
És itt most kicsit megvariálom a dolgot mert van egy pár sorozat, amit egy kalap alá lehet venni. Az egyik a Már Megint Malcolm. Nem mostani, de érdemes helyet kapnia mert sok-sok évad van a háta mögött és ahogy néha elkapom el kell ismerni, hogy nem rossz. Látni ahogy az apából kvázi a Breaking Bad főszereplője lesz, sok mindent megmagyarázhat. Szerintem az ottani készítők látták, hogy mennyire szánalmas az egész karaktere és gondolták kifordítják az egészet. Na de vissza Malcolmhoz. A poénok kissé laposak de ez annak tudható be, hogy nem mostani. A fiúk rosszcsontsága egy idő után fárasztóvá és elcsépelté válik. Tényleges fejlődést nem látunk. Inkább olyan műsornak mondanám, ami háttérzajnak jó. Hiányzik belőle az, hogy legyen kit szeretni benne mert itt egytől-egyig mindenki vagy irritáló vagy bosszantó. Nem tudsz ragaszkodni senkihez se mert egyszerűen képtelenség velük azonosulni. Maximum az anyukák tudnának az ottani mamával, mert bizony a valóéletben sem angyalok mindig a gyerkőcök.
(mamamia.com.au/malcolm-in-the-middle-cast-now/)
A másik kategória helyezettem a Goldberd család. A címéből már kitalálhattátok, hogy miről szólhat. Érdekessége ennek, hogy Adam (a főszereplő) az egész fiatalságát filmre vette vagy jól az emlékezetébe véste. Ezekből minden rész végén kapunk egy kis adagot. De eredetileg 3 fiú van a családban, ám, gondolom tanulva Malcolm-ék hibájából a legidősebbet lecserélték egy lányra, ezáltal egy új színt vittek bele és még a női nemet is megtudták fogni. Több-kevesebb sikerrel mivel itt is valahogy hiányzik az a varázs, ami kell ahhoz, hogy fantasztikus legyen egy Sitcom. Nem rossz, mert akik pl. szeretik a 80′-as éveket akkor nekik jó nosztalgia lehet, de amúgy csak egy kocka srácról és a zakkant családjáról szól ahol csak néha érzed azt, hogy mindenki normális érzelmi intelligenciával rendelkezik. Kivéve a nagypapát mert ő nagyon nagy forma.
(historyvshollywood.com/reelfaces/the-goldbergs/)
Jóbarátok
Ha a Dokik a Sitcom apja akkor itt az anyja. Bámulatos szereposztás, nagyon jó karakterek. Jellemfejlődések annyira nem tapasztalhatóak de a környezet és a cselekmények, a bonyodalmak elviszik a hátukon a dolgot. Sok helyen olvastam, hogy a sitcomban mindig van egy naiv karakter. Az a baj velük, legalábbis itt meg egy másikban, amit lentebb fejtek ki, hogy Ross a világ egyik, hanem a legirritálóbb sitcom karakter. Gondoljatok bele, teljesen lúzer, ha tehetné minden másnap megházasodna mert ő kb. minden nőben a feleséget és az anyát látja. A vége meg az, hogy a fiát egy idő után sosem látjuk mert már akkor is nagyon felelőtlen apaként viselkedett. Két gyerek két nőtől pláne úgy, hogy egyikük se maradt vele. Az pedig külön szánalmas, hogy Carol még leszbikus is volt, és ő erre nem jött rá. Hiába jó maga a sorozat, és ikonikus mondatokat kaptunk a jövőre nézve, Jennifer Aniston haját azóta is kérik a fodrászoktól, de ez az egész Ross szál számomra egy hatalmas csalódás volt. Ami ennyire jól felvan építve, lerombolják egy idiótával. A mellékszereplők még Günther is teljesen ott van, a fel-fel bukkanó hírességek kicsit megfűszerezik a történetet, nem hiába rajong a fél világ ezért a műsorért. Talán éppen ezért is kap új részeket hamarosan.
(amazon.com/Friends-The-Complete-Seventh-Season/dp/B002ATN2L8)
Joey
A készítők úgy döntöttek, hogy a legnagydumásabb, legbutább emberről csinálnak egy külön műsort, ami (nem tudom, hogy tervezett volt-e) 2 évet vett el a nézők életéből. Erőltetett, kiöregedett szerep volt már ez, és gyakorlatilag a torkunkon akartak lenyomni egy újabb Joey bombát, ami számomra már az eredeti felállásban is néha sok volt.
(watchaholics.hu/2015/06/21/joey-2004-2006-1-2-evad/)
Így jártam anyátokkal
És itt a másik gyenge láncszemmel tarkított jelölt, bár itt több a hiba, mint az anyukájában. Kezdjük azzal, hogy teljes egészében lopás történt. Egy baráti társaságot látunk, ahová becsatlakozott egy szexmániás férfi, aki pont tegnap láttam egy részt, hogy silányan próbál csajokat szerezni, de valahogy mégis sikerül neki bár, hogy mivel azt nem tudom. Aztán kapunk egy férfias nőt, aki hol akar egy férfit, akit miután megkap nem tudja, hogyan kezelje. Ide-oda ugrál egyik kapcsolatból a másikba majd a végén kiköt a főszereplőnél, aki meg a gyerekeinek meséli el ezt az egészet. Hosszú-hosszú évadokon keresztül nem tudjuk, hogy ki a gyerekek anyja, és amikor kiderül, akkor csavarnak rajta egyet és elcseszik az egészet. Ted karaktere maga a förtelem, ha létezne ilyen pipogya, szánalomra méltó férfi a Földön, inkább minden nő elmenekülne egy másik bolygóra. Hősszerelmes, álmodozó közben meg próbálna a realitás talaján maradni, de annyira semmibe veszi a barátai tanácsait, hogy nem is értem ők miért vannak ott. Semmi jó nincs ebben az egészben. Egy olcsó másolata volt a Jóbarátoknak de itt még annyit sem kaptunk, hogy lett volna benne EGY nem több, egyetlen egy szerethető karakter.
(screenrant.com/how-met-your-mother-alternate-possible-endings/)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: