Annie nem hétköznapi világa

A külföldi életvitelnek (…) technikája van. Mindenekelőtt otthonteremtő képességre van szükség, amely nem adott, idővel fejlődik ki. -Szűcs Róbert Gábor

Koboldok,1921-ben függetlenséggé válás, jó sörök és hihetetlen látvány. Kitaláljátok hol járunk?
Ha nem, akkor elárulom. Ezek bizony Írország sajátosságai. Mindig is szerettem volna valaki olyannal beszélni, aki kinn él ott vagy Skóciában. És most lehetőségem nyílik rá. De ennyire ne rohanjunk előre.

Irish Images, Stock Photos & Vectors | Shutterstock

(shutterstock.com/hu/search/irish)
Mit is kell tudni Írországról?
-Külön szavuk van a miniszterelnökre(Taoiseach ) mert nekik az angol megfelelője túl hmm brit lenne és ők ebből nem kérnek.
-Náluk nem létezik az abortusz, sem olyan vizsgálat mely köthető a magzathoz.
*A 2018-as népszavazáson mostmár engedélyezett az abortusz amennyiben a
terhesség az első 12 hétben tart.

Nincs elérhető leírás.
-Az ír családokban az utolsónak született lánygyermek nem szülhet gyermeket, nem is mehet férjhez, sőt párkapcsolata sem lehet, és el sem költözhet otthonról. Neki hátra levő életében egyetlen feladata van, idős szüleit kell segítse és ápolja, amíg azok meg nem halnak. Ha azt gondoljátok, hogy ez egy múlt századi hülyeség, amit ma már senki nem vesz komolyan, akkor tévedtek, ez a hagyomány a mai napig tartja magát a 40-50-es generációban, bár a mai fiatalok már nem biztos, hogy követni fogják.
-A Szent Patrik hegyet minden igaz írnek illik megmászni és leróni tiszteletét a névadójának.
-A Guiness sörök előtt az írek nem szerették a sört. Inkább gin-t és whiskey-t ittak. annak idején annyira egészségesnek tartották, hogy az orvosok a terhes nőknek napi egy pint fogyasztását ajánlották.

Nincs elérhető leírás.
-Ha azt látod az ablakokban, hogy nincs függöny ne lepődj meg. Hithű katolikusként azt vallják, hogy nincs mit rejtegetniük és szabadon benézhet, aki akár. Ám manapság egyre többen mégis inkább a függöny mellett döntenek. Talán nem mindenki szent életű?
-Ott mindenki kedves a turistákkal. Nem egy feljegyzés készült erről. De arra fel kell készülni, hogy esetleg kocsmai verekedésbe keveredünk. Mert ez náluk olyan, mint itt a vasárnapi ebéd. Valahogy hozzátartozik a stílusukhoz.
De ne csak a Google és én jártassuk a szánkat jöjjön az interjú:
Miért pont Írország?
Nincs semmi különös oka. Régen is szerettem ezt a fajta kultúrát, valamint a helyszínben (részben) hasonló fantasy világokat, így nem volt kérdés, hogy előbb-utóbb ki felerősödik a vágy a kiköltözésre

Hogy kerültél ki oda?

Mindig is ki akartam költözni. Egyetem után elkezdtem dolgozni Magyarországon, de szívem mélyén vágytam rá, hogy kimehessek, viszont munka és ismerősöm nem volt, nem akartam úgymond mindent feladni, ha esetleg mégsem találom meg a számításaimat, úgyhogy otthonról kerestem munkát, egy viszonylag hosszabb ideig.
És akkor, hogy sikerült?
Röviden: Kitartással.
És hosszan?
Otthon a barátok/ismerősök – bármennyire is jóindulat vezérelte őket, – a megszokott sztereotípiát hangoztatták, a tipikus “kint mosogatással kell kezdeni, és 8-an fogtok lakni egy 2 szobás lakásban”, amit persze az akkori 27 évemmel már nem nagyon akartam elfogadni. Félre ne érts, jó buli lehet fiatalon világot látni, viszont közeledve a 30-hoz már nem feltétlen erre vágytam. Jópár csatát meg kellett vívnom magamban, hogy ne törődjek bele ebbe a helyzetbe. Valószínűleg sikerült is volna hamarabb kijutnom, ha az elvárásomból lentebb adok. Azért volt, aki biztatott, és most már hála Istennek, azt mondom, nem is nyugodtam bele a helyzetbe, sikerült egy irodai munkát megszereznem, és 2 szobás házban (albérlet) kezdeni, ahol úgymond magam ura vagyok, nem kell osztozkodnom a többi lakótárssal, de ehhez azért 4 év kellett.

Nincs elérhető leírás.
Mi a jó az országban?Mitől lehet különleges?
Hogy mi a jó az országban, szerintem egyén függő, kinek mi tetszik. Ha összehasonlítjuk bármely másik országgal, itt is van ami jobb és van ami rosszabb. Az hogy ténylegesen mi számít jónak nézőpont kérdése. Ugyanakkor tényleg van olyan jónak mondható része amivel – szerintem – mindenki egyet ért. Ilyen például az állattartás. Birkák, tehenek szabadban vannak egész évben több hektáron, ellentétben egy mai “modern” húsfarmmal, ahol az a szerencsétlen jószág még megfordulni sem tud életében. Az hogy mitől különleges, inkább érdekességeket említenénk, mivel akit érdekel Írország és az egész Ír kultúra, biztos hogy több száz weboldalt átböngész, nem ismételném őket. Itt most értsd ezalatt az Ír pubokat, a kocsmahangulat, a festői tájak, a hangulatos dublini utcák stb. Ami különleges votl számomra, csak 1-2 a sok közül például az ételek közül az ecetes sült krumpli, vagy a hagyományos 2 csapos fürdőszoba külön meleg/hideg vízzel, ami tud meglepetést okozni. De ha magukról az emberekről is kellene néhány szót válaszolni, akkor az az Ír nyugalom. Nem igazán stresszelős nép, pedig nekik is megvan a maguk baja, de erről is van mit mesélni.

Miben kellett segíteni neked? Mi az ami más ügyintézésben ott, mint itt?
Amennyiben csak néhány napról van szó, akkor relatív egyszerű. Mivel EU-s ország, gyakorlatilag a repjegyet kell megvenni és gondoskodni a szállásról. Persze érdemes előre megtervezni, hogy mit szeretne látni az ember, de a lényegen ez nem változtat.
Ha viszont itt is szeretne élni, az első lépés ugyan az, mint a fentebb említettek. Emellett nem árt már ha van állásajánlat és/vagy szállás/ismerős, ahol az illető ellehet egy kis ideig. Nekem szerencsém volt, mivel a cég 4 napot fizetett a helyi szállodában, valamint albérletet is segített keresni. A munka értelemszerűen már megvolt. Albérletnél itt számít a referencia, a nélkül nehezebb lehet egy jó helyet találni, de például ahogy nekem is, az állásajánlat sokat dobhat a tulaj hozzáállásán. Ezen kívül kell csináltatni egy úgynevezett PPS számot (adó, illetve TB kártyához hasonló szám), amihez kell lakcímigazolás, illetve egy indok (pl munkavállalás), viszont ezt már csak meglévő munkaszerződéssel adják ki. Tipikus 22-es csapda, nem megyek bele, ha csak nem érdekel jobban. Ezen kívül kezdeti költőpénz, és nyelvtudás. Utóbbi talán a legfontosabb. Bár kétségkívül barátságos nemzet, azért a munkahelyi “Activity-t” nem igazán szeretik, ha érted mire gondolok.
Természetesen ezután jön a bank, orvos bejelentkezés, de azok már lényegesen egyszerűbben megy, Alapvetően egyébként lazábban veszik a dolgokat, 1-2 kivételtől eltekintve persze.

Nincs elérhető leírás.

Mennyire kezelik egyenlőként a nőket? Tisztelik illetve egyáltalán emberként tekintenek-e rájuk?
Írország, az elmúlt 1-2 évtizedben hatalmas társadalmi változáson ment keresztül. Például 1995-öt előtt még a válás is tilos volt, 20 évvel később pedig a melegházasság legalizálását engedélyezték. Tehát a nők egyenjogúsága itt már nem kérdés. Persze mindenhol vannak ellenzői az adott törvénynek/intézkedésnek, de ismerőseimtől sem hallottam azt, hogy neme miatt valaki hátrányba került volna. Tehát a “nő csak szülésre van” elvet én nem tapasztaltam itt.
Verbális bántalmazás?
Nem. Munkahelyen belül legalábbis semmiképp. Olyannyira, ha például a főnököd vagy egyenrangú kollégát “lehülyéz” azt jelentheted a HR-en, és komoly következménye lehet (volt is rá példa a cégnél, ahol dolgozom). Egyik ismerősöm, aki szállodában volt konyhai kisegítő, az ottani helyi főnök visszaélt hatalmával. Második alkalommal már repült is. Ennek következtében olyan, hogy gyomorgörccsel mész be munkahelyre izgulva, hogy a főnök mikor ordítja le a fejed, nem létezik. De egy munkahelyem volt/van, de mástól sem hallottam ilyesmit.
Mi az, amit mindenképp tudni kell? Mi illik mi nem egy turista szamara? Illetve te milyen tanácsokat adnál, hogy semmiképp ne kerüljünk a yard elé?
Turistaként biztonságban vagyunk, mindenhol az egész szigeten, persze a nagyvárosokban vannak olyan helyek/utcák, amit érdemes éjjel kerülni, mint minden más városban Európában. Ami a legfontosabb talán az Ír / Észak-Ír kérdés. Sajnos ez még a mai napig sarkalatok kérdés tud lenni. Fontos, hogy Union Jack-es ruháinkat otthon hagyjuk – elvégre mi Magyarok sem örülnénk, ha valaki Trianont éltető pólóban mászkálna. Sőt a legjobb, ha nem is beszélünk erről, vagy egyszerűen csak “nem igazán tudok sokat róla” mondattal nem kezdünk el politikai vitába, ez különösen igaz Belfastra. Előző gondolatmenetből adódóan még véletlenül se feledjük el: Írország nem Anglia, nem az Egyesült Királyság része, és ők nem “furán” beszélő angolok .
Tehát ha turistaként utazunk, nem politizálunk, nagyon nem érhet minket meglepetés, elvégre Európa és az európai kultúra része.
Milyen ott a divat? Fast fashion v törekednek az egyediségre es a környezettudatosságra
Határozottan fast fashion. Lányoknál sok smink (rengeteg), bőrszíntől lényegesen elütő alapozó, és krém/szemfesték. Fiúknál oldalt felnyírt felül hosszabbra hagyott frizura. Öltözködés szempontjából, a legújabb trendeknek megfelelően.

 Nincs elérhető leírás.
Semmi környezetvédelem?

Ha arra érted, hogy a termékek, amiket használnak mennyire környezetbarát alapanyagból származik, sajnos nem tudom. Ha úgy egyébként a környezetvédelemre akkor igen, van, amiben jobban odafigyelnek mint otthon.
Például, szelektív hulladék gyűjtés van minden háztartásban.

F*ck You, I'm Irish | Book by Rashers Tierney | Official Publisher Page |  Simon & Schuster Canada

(simonandschuster.ca/books/F*ck-You-Im-Irish/Rashers-Tierney/9781612434063)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!